یکی از صنایع مهمی که منجر به تغییر زندگی روزمره افراد در دهه های مختلف شد، صنعت تزریق پلاستیک است. به کمک این صنعت بشر توانست به مواد پلاستیکی و انواع پلیمر های حاصل از مشتقات نفتی شکل دهد و با تزریق این مواد به انواع قالب های ساخته شده، اشیاء جدیدی را بوجود آورد. حتی محصولات نسبتا پیچیده مانند انواع پمپ غلیظ پاش نیز به کمک این صنعت ساخته می شود. ورود و نسوخ مواد به قالب های مختلف از پیش تعیین شده پروسه اصلی صنعت تزریق پلاستیک است. در این مقاله به موارد ذیل می پردازیم:

  • تاریخچه تزریق پلاستیک
  • طرز کار دستگاه های تزریق
  • مواد اولیه مورد استفاده
  • جمع بندی

تاریخچه تزریق پلاستیک

برای نخستین صنعت تزریق پلاستیک در سال ۱۸۶۷ میلادی برای ساخت توپ بازی بیلیارد مورد استفاده قرار گرفت. در آن دهه و برای اولین بار، آقای John W. Hyatt سلولوئید را به درون یک قالب از پیش ساخته شده تزریق کرد و بعد از سرد شدن ماده اولیه، شکل جدیدی ایجاد شد که وی را به فکر انداخت که بتواند از این روش برای ساخت انواع محصولات پلاستیک استفاده کند. 

از آن پس این روش تزریق پلاستیک نامیده شد. حدود ۵ سال همین شخص اولین دستگاه تزریق پلاستیک را ابداع نمود که البته با مدل پیشرفته امروزی تفاوت های چشمگیری دارد. اما امروزه وسیله‌ های بسیار متنوعی که گاها از اجزای پیچیده نیز تشکیل شده اند مانند پمپ لوسیون، به کمک دستگاه‌های تزریق پلاستیک قابل تولید است. رشد اصلی این صنعت مربوط به دهه‌‌ی ۴۰ میلادی مربوط می شود. در آن تاریخ که مصادف با جنگ جهانی بود شخصی دیگری بنام آقای Jim Hendry توانست دستگاه جدیدی برای ساخت وسیله‌های پیچیده و مارپیچ ابداع کند و از تکنولوژی نو ظهور تزریق پلاستیک برای تولید آنها استفاده نماید. این اختراع سرآغازی برای پیشرفت های بعدی این صنعت بود.