محصولات زیبایی، بهداشتی، آرایشی و مراقبت شخصی از یک مایع غلیظ تشکیل شده است که در داخل یک مخزن نگهدارنده با سایز های مختلف قرار دارد. یکی از بهترین روش های پاشش محصولات چسبناک استفاده از پمپ غلیظ پاش یا همان پمپ لوسیون است. شکل ظاهری و طراحی یک پمپ غلیظ پاش به محوی است که با هر بار فشردن اهرم آن، فقط مقدار مشخص و مناسبی از محصول به بیرون هدایت می شود. اما آیا تا به حال فکر کرده اید که چه چیزی در پمپ لوسیون باعث کارایی آن می شود؟ و یا داخل یک پمپ غلیظ پاش چه قطعاتی وجود دارد؟

امروزه طرح های مختلفی از این پمپ لوسیون در بازار وجود دارد و همه آنها بصورت ویژه یک کارایی را به ارمغان می آورند و عملکردمشترکی دارند. لذا برای ارائه یک نمای کلی از اجزا و چگونگی عملکرد این محصول و نحوه خروج مایع غلیظ از بطری، در این مقاله یک نمونه پمپ غلیظ پاش شکافته شده است و موارد مربوطه بررسی گردیده است. در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

اجزای تشکیل دهنده پمپ غلیظ پاش

محرک، شستی یا کبری:

در یک پمپ لوسیون، محرک یا کبری به بخشی گفته می شود که مصرف کننده آنرا می فشارد و با فشار ایجاد شده محصول یا همان مایع غلیظ (صابون، شامپو، کرم و …) از داخل مخزن خارج می شود. کبری پمپ لوسیون اغلب از پلاستیک PP یا همان پلی پروپیلن تهیه می شوند و می توانند طرح های مختلفی داشته باشند. در گروه تولیدی و صنعتی تیک پمپ، 4 طرح مختلف M40، M50، M55 و M60 طراحی شده اند. این طرح ها در تصویر زیر نمایش داده شده اند.

کبری طرح M40
کبری طرح M50
کبری طرح M55
کبری طرح M60

 همچنین به جهت جلوگیری از فشرده شدن تصادفی و خروج تصادفی مایع از مخزن، معمولا کبری پمپ غلیظ پاش به نحوی طراحی می شود که این امکان را دارد که از بالا یا پایین قفل شود. این قطعه یکی از بخش های یک پمپ لوسیون است که نقش بسیار مهمی در طراحی بیرونی پمپ و همچنین ایجاد تمایز با سایر پمپ ها را ایجاد می نماید و موجب جلب نظر مشتری هنگام خرید پمپ غلیظ پاش می شود. از سوی دیگر، راحتی کار با این قطعه فاکتور مهمی دیگری است که در جلب رضایت مصرف کننده تاثیر مستقیم دارد.

مهره، درپوش یا درب مخزن:

در محل اتصال پمپ غلیظ پاش و مخزن آن قطعه ای قرار دارد که بخش بالایی یا همان کبری را به بخش پایینی که نگهدارنده مایع است پیچ می کند و موجب ایجاد استحکام در کل ساختار پمپ می شود. در گروه تولیدی و صنعتی تیک پمپ دو نوع درپوش یا مهره با سایز 24 و 28 عرضه می شود که مناسب برای ارائه محصولات و خدمات می باشد. این دو سایز در در نوع عاج دار و بدون عاج ساخته می شوند. نوع عاج دار برای محصولات روغنی مناسب تر است. چرا که معمولا هنگام استفاده از پمپ غلیظ پاش در طول زمان، گاها اندکی از محصول به قسمت های بیرونی و بدنه اسپری غلیظ پاش مالیده می شود و اگر آن محصول ترکیبات روغنی و لغزان داشته باشد، عاج دار بودن مهره منجر به ایجاد اصطکاک بیشتر و در نتیجه استفاده آسانتر می شود. حال آنکه در سایر محصولات استفاده از مهره بدون عاج نیز می تواند مناسب باشد. جنس غالبا از پلاستیک PP ساخته می شود، اغلب موارد به این صورت است یک طرف این قطعه دنده ای (پیچ) و طرف دیگر آن سطح صاف طراحی می شوند. همچنین بر برخی از انواع پمپ لوسیون یک پوسته فلزی براق به رنگها و یا طرح های مختلف در قسمت صاف مونتاژ می کنند تا به پمپ لوسیون جلوه ای زیبا و بهتر ببخشند. در ادامه انواع مهره ارائه شده در تیک پمپ بصورت خلاصه مطرح شده است.


  • مهره سایز 24 بدون عاج
  • مهره سایز 28 - بدون عاج


  • مهره سایز 24 - عاج دار
  • مهره سایز 28 - عاج دار