پمپ غلیظ پاش
24
جولای

پمپ غلیظ پاش و انواع پلاستیک – مقاله ۱۰

خواص مواد پلاستیکی

از خواص با اهمیت مواد پلاستیکی که در صنعت کاربرد دارد، فرآیند ممکن بودن یا Processible بودن آن می باشد. اگر ماده‌ای قابلیت ذوب شدن یا قابلیت حل شدن داشته باشد، در صنعت کاربرد دارد در غیر اینصورت در صنعت کاربرد چندانی ندارد. زیرا از آن برای تهیه مواد نمی توان استفاده کرد.
خواص سلولز و نیترات سلولز

سلولز علاوه بر قابلیت حلالی و قابلیت ذوب شدن ندارد. و پیش از ذوب زدن سلولز تجزیه می‌شود. درنتیجه مواد فرآیند پذیر نیستند. درصورتی که نیترات سلولز هم قابلیت حلالی و هم قابلیت ذوب شدن دارد. به معنی که وایسا هیکات ، سلولز فرآیند ناپذیر را به نیترات سلولز فرآیند پذیر مبدل می کند.
خواص استات سلولز

نیترات سلولز نقات ضعفی دارد. در نتیجه پژوهش هایی برای یافتن یک پلاستیک دیگر به جای آن صورت گرفت. در سال ۱۹۰۸ مایلز استات را تهیه کرد که هم مزایای نیتروسلولز را شامل می شود و هم کارکرد آن راحتر می باشد و از احتمال وقوع خطرات کاسته شد.

اولین پلاستیک سنتزی

نخستین پلاستیک سنتزی ، رزین فنل- فرمالدئید بود که در جهت تولید مواد پلیمری کاملا سنتزی ، در سال ۱۹۰۷ لئو بلکند توانست از فشرده کردن فنل با فرمالدئید ، رزین فنل فرمالدئید را که بعدها به نام بالکیت (بعنوان محصول نهایی) اسم گذاری شد، بسازد. این رزین قابلیت تولید در محیط های اسیدی و هم قلیایی را دارد.

  • محیط اسیدی
  • نوالاک
  • بالکیت
  • محیط بازی
  • رزول
  • رزیتول
  • رزیت
  • فنوپلاستها

از تراکم فنل با فرمالدئید در محیط اسیدی یا بازی فنوپلاست یا رزین فنل-فرمالدئید به وجود می آید. کمترین  PH که در صنعت از آن استفاده می شود ۸/۵ است و برای به وجود آمدن این PH  در محیط بازی به محیط ، NH3 یا NaOH افزوده می‌شود. برای تولید چسب نجاری ، در انتهای مولکول ، باید دسته OH قرار بگیرد. هر چه گروه های OH بیشتر باشد چسبندگی بیشتر لست. درنتیجه برای ساخت چسب بهتر ، باید فرمالدئید اضافی داشته باشیم. ایده آل ترین چسب آن است که دارای دسته فرمالدئید آزاد باشد.

گروه آمینوپلاست ها

این پلاستیک‌ها از تراکم اوره یا ملامین با فرمالدئید در محیط اسیدی یا بازی حاصل می شوند. این واکنش در دمایی بین ۶۰ تا ۸۰ درجه سانتیگراد باید صورت بگیرد. چسب فنل فرمالدئید به دلیل داشتن بوی بد در بازار موجود نمی باشد. اما این چسب ، در بازار وجود دارد. ملامین یا ۸ ، ۴ ، ۶ _ تری آمینو _ ۱ ، ۳ ، ۵ _ تری آزید با فرمالدئید قابلیت دارد در محیط اسیدی یا بازی ، واکنش چند تراکمی ایجاد کند و براساس شرایط تنظیم واکنش ، پلیمر یک بعدی را به وجود آورد.
زمانیکه شرایط را با تنظیم PH در محیط اسیدی و دمای بسیار زیاد تغییر بدهیم، پلیمر یک بعدی به سه بعدی مبدل خواهد شد و همراه با ۲۰ درصد کائولن به فرمیکال تبدیل خواهد ‌شد که ماده استخوانی روی میزهای کابینت‌ها است که در خلا تحت فشار بالا پرس می‌شود. حال اگر ۴۰ – ۳۰ درصد کربنات کلسیم بیشتر کنیم، مبدل به زیر سیگاری و موادی که اشتعال پذیری کمی دارند تبدیل می‌شوند که قیمت آن ، بسیار کاهش می یابد. ولی قدرت مکانیکی آن افزایش می یابد.
کلید و پریز برق بدون استثنا از این ماده می‌باشد.

ترموپلاست ها

پلیمرهایی وجود دارد که بر اثر فشار ، دچار تغییر شکل می‌شوند و پس از حذف کردن نیروی خارجی ، این تغییر شکل ادامه دار است و باقی می‌ماند. به بیانی دیگر ، دارای ویژگی پلاستیسیتی است. این پلیمرها بر اثر گرما کم کم نرم می‌شوند و با افزایش یافتن دما به حالت فیزیکی جامد خود مبدل می‌شود. این ویژگی ، باعث ضمانت کاربرد این پلیمرها می شود. اگر ترموپلاستیکی را به حالت پودر یا حلقه‌های کوچک تحت حرارت قرار دهیم، در ابتدا نرم می شود و پس از آن به مذاب و وسیکوز تبدیل می‌شود و اگر در قالب قرار دهیم، شکل قالب را به خود می‌گیرد.

فرایند شکل‌گیری پلاستیک

پیشینه ی شکل گیری پلاستیک همراه با توسعه اسید فنیک در قرن بیست ام شکل گرفت و در ابتدا تولیدی از مواد پلاستیکی در کار نبود و تنها مشتقات مواد طبیعی بود، از این جهت توسعه روی محدود کردن محصول از فرایند های رایج بود.
سال های بعد تولید صنعتی صمغ فنول اسید، صمغ کلراید به وجود آمد و بعد مایعی چرب که در به وجودآوردن لاستیک مصنوعی مورد استفاده قرار می گیرد به وجود آمد. نسبتا تمامی مواد اصلی از صمغ مصنوعی به وجود آمدند. پیشینه نحوه شکل دهی که نخستین دستگاه قالب گیری تزریقی در آلمان و در سال ۱۹۲۱ میلادی بوده که این ماشین ها توسعه ای از ماشین های دایکاست ( ریختن تحت فشار) است و زیر بنای تمامی شیوه های ماشین کاری فشاری، ماشی غلتطک زنی و اکستروژن ( با فشار بیرون راندن) است که درحال حاضر وجود دارد.
پیشترفت و رواج شکل دهی پلاستیک به علت ویژگی های مواد و قیمت و شایستگی اجرای آن است که از یکنواختی مواد مصنوعی نشات میگیرد.
یک صنعت زمانیکه خواسته داشته باشد پیشترفت می کند. صنعت پلاستیک سازی مثالی برای جمله ی قبل است. از دردسرهای موجود در صنعت پلاستیک سازی از میان رفتن انرژی می باشد و سایر دردسرها ناشت گرفته از مصرف بیشتر از نیاز انرژی ایجاد می شود.