پمپ غلیظ پاش
24
جولای

پمپ غلیظ پاش و انواع پلاستیک – مقاله ۳

رقابت در صنعت پلاستیک

برای ساخت این چهار گروه کالایی رقابت های بسیاری میان شرکت های شیمیایی :”داو-بی اف گودریچ-فیلیپس-یونیون کار باید-و پونت-مونسانتو-اکسون” ایجاد شده است که با درنظر گرفتن هزینه ی کالاهای پلاستیکی به بازارها ارابه شده رقابت های بیشتری میان تولید کنندگان ایجاد کرده است. در بسیاری از نمونه ها پلاستیک های خاصی تنها به واسطه ی یک یا دو تولید کننده تولید  شده که وجه ی  رقابتی از میان می برد.
گروه بندی پلاستیک ها با در نظر گرفتن بنیان اصلی آن ها:
۱-طبیعی
۲-نیمه مصنوعی
۳-پلاستیک های مصنوعی یا صنعتی
در خصوص پلاستیک های طبیعی می توان از ماده هایی مانند رزین ها-بیومین و مثلاک نام برد. در خصوص پلاستیک های نیمه مصنوعی می توان از موادی مانند گازئین که ریشه ی اصلی آن شیر است نام برد که در تولید” دسته ی برس, دکمه و چسب چوب و پمپ غلیظ پاش “استفاده می شود.
ولی پلاستیک های صنعتی کارایی های بسیار پیدا کردند(حتی در موارد کوچیک و کاربردی مثل پمپ غلیظ پاش) و در ساخت قطعه های زیادی مانند چرخ دنده ها قطعه های مختلف تلفن را مورد استفاده قرار گرفتند که ریشه اصلی آن ها زغال سنگ است نمونه این ماده ها فرم آلدئید – اوره فرم آلدئید و فلوئور کربن است.
نگاهی به تاریخچه پلاستیک ها

برای اولین بار در سال ۱۸۶۲ برادران هایت توانستن به ساخت سلولوئید دست پیدا کنند و حدودا ۴۰ سال بعد از آن ها فردی به نام باکلند توانست به ساخت باکلیت دست پیدا کند و در میان سال های ۱۹۲۱ تا ۱۹۲۸ برخی از نایلون ها و علاوه بر آن اوره – فرمالدهید و… به بازارها اراه شدند و طی سال ۱۹۳۴ پلی وینین کلرید در اندازه تجاری برای تولید انواع محصول ها به بازارها عرضه شدند.
درحالیکه با اهمیت ترین زمان توسعه پلاستیک ها در دهه ۱۹۵۰ تا ۱۹۶۰ رخ داد که طی آن زمان اختراع و ساخت مدل های گوناگون پلاستیک ها و خواص و کاربردهای بسیار آن ها سکوی پرشی در این صنعت قرار گرفت.
طی این دوران ها دانشمندان همانند زیگلر از آلمان و یا ناتا از ایتالیا اصل ها و راه های پلیمراسیون را شفاف کردند و دلیل شروع تکنولوژی جدیدی در راستای تولید پلیمرهای گوناگونی مانند پلی اتیلن ها , پلی پروپیلن ها , پلی اترها و اپوکسی ها و … بودند.
بررسی آینده و بازار پلاستیک

همانطور که پیشتر ذکر شد بیشترین مصرف پلاستیک ها بعد از جنگ جهانی دوم به دلیل جایگزینی کم هزینه ماده های رایج ایجاد شد در حالیکه حتی اکنون افکار عمومی اینگونه است که صنعت پلاستیک به طرز کاملی واضح و مثبت نمی باشد. ملاک حائز اهمیت پلاستیک ها در ارتقا دادن سطح استاندارد کیفی زندگی مشخص نشده است. درصورتیکه زمینه های زیادی از ماده های پلاستیکی توانستند جایگاه مختص خود را در میان بازارها پیدا کنند. (در موارد کاربردی وسایل خانه مثل پمپ غلیظ پاش) برای مثال می توان به صنعت برق اشاره ای داشت که ترکیبی از خواص عالی عایق و چقرمگی بوده، مقاومت و عدم سوختن زود به مدل های گوناگون دو شاخه سر پیچ لامپ و عایق سیم ها و کابل ها ختم می شود .
اگر قصد داشته باشیم فهرستی از کارایی پلاستیک ها تهیه کنیم می توان به گزینه های ذکر شده اشاره کرد:
۱- به کاربردن خواص ( پیزوالکتریک و پیروالکتریک و ینلیدن فلوئورید ) در بلند گوها و آشکارسازی
۲- استفاده وسیع از پلاستیک ها در ساختمان سازی ها مثل لوله آب فاضلاب لایه های ضد رطوبت – کفپوش ها – عایق کاری ، تزئین دیوار و ….
۳- استفاده از پلاستیک ها در بسته بندی کردن مانند بطری ها – ظروف حمام و پمپ غلیظ پاش
۴- استفاده در صنعت خودروسازی که اکنون یکی از مصرف کنندگان بسیار پلاستیک ها هستند که افزایش وزن و تعداد قطعات پلاستیکی در خودروها بیانگر این موضوع می باشد : قطعات استفاده در اتومبیل مانند باطری – سیم های نرم دو شاخه – سوئیچ برق – کلاهک های تقسیم – لوازم چراغ – روکش صندلی – تودوزی و تزئین بدنه – پروانه رادیاتور – لوله آب – لوله بنزین – مخازن آب سرد کن و سایر قطعات دیگر پلاستیکی استفاده شده در یک ماشین مانند کمربند ایمنی – سپر اتومبیل – شبکه رادیاتور و ………
که در موارد زیادی از این قطعات وزن قطعه پلاستیکی سبک است به گونه ای که گفته می شود در یک خودرو کوچک اروپایی در حدود ۴۵۰ قطعه گوناگون از یک نوع پلاستیک مدل پلی استال استفاده شده است. که جمع وزن کل آن ها از یک کیلوگرم فراتر نمی رود .
۵- مبلمان و لوازم خانگی(لوازم مصرفی و کوچک مانند پمپ غلیظ پاش) و اداری
۶- وسایل حمل و نقل ترابری آبی و هوایی مثل قایق ها و هواپیما ها
۷- تجهیزات صنعتی مانند لوله های صنعتی – پمپ ها – شیر ها – شیشه اتاق های کنترل که از موادی همچون PTFE –PVC استفاده می شود .
۸- صنایع عکاسی
۹- تجهیزات پزشکی مثل سرنگ تزریق و ….
۱۰-استفاده از فیلم پلاستیک جهت کاغذ چاپ
۱۱- صنایع تولید کفش
لباس های زمستانی

12 پمپ غلیظ پاش