پمپ غلیظ پاش و پلیمر
۰۳
تیر

پمپ غلیظ پاش و دنیای پلیمر – مقاله ۱

دنیای پلاستیک‌ها مملو از واژه های مبهم می باشد. تاحدی که اشخاصی هم که بسیاری از پلاستیک مصرف می کنند، دشوار می‌توانند در مورد آن اظهار نظر کنند.. در این متن به توضیح برخی از این اصطلاحات می پردازیم :

افزودنی‌ها یا Additives

در طی زمان تولید پلاستیک، بعضی ترکیبات شیمیایی به آن اضافه شده تا محصول دارای مقاومت و ایمنی بیشتری باشد.لازم به ذکر است که  وبژگی هایی مثل انعطاف‌پذیری بیشتر یا کم‌تر(مثل پمپ غلیظ پاش) به واسطه ی ترکیبات شیمیایی اضافه شده ایجاد خواهد شد.

موادی که خاصیت ضدعفونی کننده‌ی آب را دارند، تاخیراندازهای شعله، سختی‌گیرها، نرم‌کننده‌ها، رنگدانه‌ها و مهار کننده‌های UV از ترکیبات شیمیایی اضافه شده ی، مشترک در بیشتر پلاستیک‌ها می باشند. بعضی از این ترکیبات احتمال دارد دارای ماده های سمی بالقوه هم باشند.

پمپ غلیظ پاش و پلاستیک ها تجزیه پذیر هستند؟

زیست‌تخریب‌پذیر یا Biodegradable

محصولی که زیست‌تخریب‌پذیر است باید هنگام یک دوره‌ی زمانی مشخص از راه میکروارگانیسم‌ها به ماده های خام طبیعی تغییر کند. محصولی که خاصیت زیست‌تخریبی دارد معنایی بالاتر از تجزیه یا ضعیف شدن ساختار را بیان می کند.

بنابراین زمانی که بیان می شود که این پلاستیک خاصیت تجزیه‌شدن دارد، این مفهوم را می رساند که دارای توانایی تغییر به قطعه های کوچکتر پلاستیک می باشد. تا امروزه هیچگونه استانداردی برای معنی زیست‌تخریب‌پذیر بودن مورد استفاده قرار نگرفته است و در بعضی مواقع تولیدکنندگان پلاستیک، تعریف متفاوتی از این کلمه بیان می کنند. اکنون، در برخی مناطق استفاده از برچسب زیست‌تخریب‌پذیر ممنوع می باشد. این ممنوعیت تا وقتیکه استانداردی برای آن مشخص و ارایه نشده، ادامه خواهد داشت.

بیوپلاستیک‌ها یا Bioplastics

این واژه تخصصی طیف وسیعی از پلاستیک‌ها را که ترکیباتی از سوخت‌های فسیلی و ماده های زیستی می باشند شامل می شود. این نوع از پلاستیک، خاصیت زیست‌تخریبی را دارا می باشد. در صورتیکه پلاستیک‌هایی که ماده ی بنیادی آنها  مواد زیستی است، خاصیت زیست‌تخریب‌پذیری را ندارند. به‌ بیان دیگر، هیچ ضمانتی وجود نخواهد داشت که یک بیوپلاستیک از منابع سوختی غیرفسیلی یا غیر سمی تولید شده  و لزوما خاصیت زیست‌تخریب‌پذیری دارد.

قابلیت کمپوست شدن؛ Compostable

یکی از اصول داشتن توانایی کمپوست شدن اشیا این است که در محیط کمپوست مناسب، بتواند قابلیت تجزیه پذیری به عنصرهای طبیعی خود را داشته باشد.برخی از پلاستیک‌ها خاصیت کمپوست شدن را دارا هستند. اما به این مفهوم نیست

که توانایی در هر شرایطی به کمپوست تبدیل شدن را دارند. زیرا برای داشتن خاصیت زیست‌تخریبی کامل نیازمند گذشتن زمان معین و حرارت دیدن زیاد هستند.

استانداردها و گواهینامه‌هایی در مورد پلاستیک‌هایی که قابلیت کمپوست دارند ایجاد شد. درصورتیکه بیشتر آن‌ها فقط در مقیاس های صنعتی معتبر هستند؛ محیطی که دارای حداقل دمای ۱۳۰ درجه‌ی سانتی‌گراد باشد. پلاستیک‌های دارای خاصیت کمپوست(مثل پمپ غلیظ پاش)، قسمتی از برنامه ها‌ی استفاده از پسماند مواد غذایی در شهرهای بزرگی مانند سیاتل، مینیاپولیس و نیویورک می باشند.

لوازم ماهیگیری Ghost nets/fishing/gear

معمولا وسایل ماهیگیری از پلاستیک تولید می شود و بیشتر آن‌ها در محیط دریاها و اقیانوس‌ها رها می شوند. این وسایل ها می تواند شامل تورهای ماهیگیری، تله‌ها، شناورها و سایر وسایل باشد. پسماند این وسایل ممکن است تهدیدی برای زندگی لاک‌پشت‌ها، نهنگ‌ها، کوسه‌ها، دلفین‌ها، ماهی‌ها و مرغان دریایی ایجاد کند؛ با توجه به اینکه توانایی کشتن مرجان‌ها را نیز دارند. بنابراین برآوردی، سالانه صدها هزار تن از وسایل مورد استفاده در ماهیگیری در اقیانوس‌ها رها می شوند.

میکروپلاستیک‌ها یا Microplastics

میکروپلاستیک‌ها، شامل ذرات پلاستیکی می شوند که بزرگ‌ترین آن‌ها کم‌تر از ۵ میلی‌متر می باشد. میکروپلاستیک شامل دو نوع هستند: نوع اولیه و نوع ثانویه؛ میکروپلاستیک‌های نوع اولیه قرص‌های رزینی که در کارخانه ها جهت ساخت محصولات پلاستیکی ذوب شده را شامل می شوند.کاربرد این میکروپلاستیک‌ها در ساینده در لوازم آرایشی، صابون و خمیر دندان است. میکروپلاستیک‌های نوع ثانویه از متلاشی شدن اجزای پلاستیکی بزرگ‌تر ایجاد می شوند. برای نمونه می توان میکروفیبرهایی را نام برد که در تولید منسوجاتی مثل پلی‌استر، نایلون، اکریلیک و … مورد استفاده قرار می گیرند. استهلاک و شست و شوی این نوع پارچه‌ها باعث ورود میکروفیبرها به آب و هوا می شوند.

زباله‌‌دان‌های اقیانوسی: Ocean garbage patches

پسماندهای به جا مانده در اقیانوس‌ها به‌ علت چرخاب‌های اقیانوسی تجمع پیدا می کنند. در چرخاب‌هایی که بزرگ‌ هستند، این پشماندها ممکن است باعث تجمع زیادی از پسماندها به مساحت یک میلیون مایل مربع شود. بیشتر این پسماندها شامل مواد پلاستیکی(از جمله مواد پلاستیکی می توان به پمپ غلیظ پاش اشاره کرد) می شوند.

پلی اتیلن PET

PET، یا پلی اتیلن ترفتالات، یکی از رایج ترین پلیمرها یا پلاستیک‌های تولید شده می باشد. این نوع پلاستیک دارای ساختاری شفاف، مستحکم و سبک می باشد که به دسته ی پلی‌استرها تعلق دارد. از پلی‌اتیلن معمولا در جهت تولید وسایل معمولی خانگی مثل الیاف، پارچه، بطری‌های نوشیدنی و پمپ غلیظ پاش و ظروف مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد.