پمپ غلیظ پاش - پلاستیک
۰۱
خرداد

پمپ غلیظ پاش و انواع پلاستیک – مقاله ۱

انواع پلاستیک هایی که برای تولید پمپ غلیظ پاش استفاده می شوند

در تهیه یک پمپ غلیظ پاش، انواع مختلف از پلاستیک وجود دارد که قابل است. در واقع مواد پلاستیکی که در تولید پمپ غلیظ پاش استفاده می شوند همان موادی هستند که از آنها در کیسه های خرید، اسباب بازی ها، لوج های فشرده ها و یا حتی لوله هایی که در امور لوله کشی بکار می روند، استفاده می شوند. نکته جالب آن است که بعضی از انواع پلاستیک ها، مانند آدامس یا لاستیک توسط گیاهان تولید می شوند، اما بیشتر انواع مختلف پلاستیک ها توسط بشر ساخته می شود که ما آنها را «پلاستیک» می نامیم. وجه تسمیه آن نیز به دلیل است که پلاستیک آسان خم می شود و یا به اشکال مختلف تغییر وضعیت می دهد و قالب گیری می گردد.

اگر چه در این مقاله بررسی انواع مختلف پلاستیک برای ساخت یک پمپ غلیظ پاش مد نظر است، اما بد نیست به بررسی انواع گناگون پلاستیک بپردازیم. تمام پلاستیک ها از گروه های مولکولی موسوم به هیدروکربن ها تشکیل شده اند. هر یک از این مولکول های این گروه بسیار عظی الجثه اند بطوریکه ده ها هزار اتم کربن و اتم هیدروژن در درون آنها جای دارند. فارق از آنکه پلاستیک برای ساخت یک پمپ غلیظ پاش استفاده می شود و یا هر کاربرد دیگری، یک موضوع مشترک وجود دارد، آنکه اکثر مولکول های پلاستیک فقط از اتم های هیدروژن و کربن هستند. یا بطور دقیق تر بیشتر مولکول های پلاستیک از اتم های هیدروژن و کربن با مقداری اکسیژن، گوگرد، نیتروژن و یا اتم های کلر تشکیل می گردند.

در واقع پلاستیک ها از ویژگی منحصر به فرد اتم های کربن بهره می برند. مزیتی که اتم های کربن را به عنصر اصلی و تعیین کننده ای در تولید مولکول های پلاستیک _چه پلاستیک مورد استفاده برای پمپ غلیظ پاش و چه انواع دیگر پلاستیک_ تبدیل کرده است. در واقع می توان گفت پیوند خوردن الکترون های اتم های کربن به نحوی است که با هم در زنجیره های انعطاف پذیر طولانی قرار می گیرند و همین امر منجر به تولید مولکول های انعطاف پذیر و طولانی می شود.

در حالت هنگامی که تعدادی از مولکول های عظیم پلاستیک به هم ملحق می شوند، جذب یکدیگر می گردند. نکته حائز اهمیت آن است که شیوه جذب مولکول های پلاستیک، همانند مولکول های آب نیست. چرا که مولکول های پلاستیک قطبی نیستند (قطب الکتریکی یا مغناطیسی ندارند) در نتیجه مولکول های پلاستیک به آن صورتی که شکر در آب حل می شود، در آب حل نمی گردند. این در حالی است  هم مولکول های قند و هم مولکول های پلاستیک هر دو ترکیب هیدروژن و کربن (هیدروکربن) هستند.

انواع متنوع پلاستیک ها کدامند؟

بشر پلاستیک های سلولزی را از جتس چوب می سازد. پلاستیک سلولزی نوعی از پلاستیک هستند که در تولید پمپ غلیظ پاش مورد استفاده قرار نمیگیرند. این نوع پلاستیک ها شامل ابریشم مصنوعی، سلفون، توپ پینگ پنگ و فیلم سلولوئید می شوند.

از سوی دیگر بسیاری از انواع دیگر پلاستیک ها هستند که از نفت ساخته می شوند. از جمله انواعی که در تولید و ساخت پمپ غلیظ پاش استفاده می شوند. در ذیل به اختصار به آنها می پردازیم:

  • پلاستیک پلی استایرن (Polystyrene) که از نفت تولید می گردد که بصورت ویژه یونولیت ها (Styrofoam) از آن تهیه می شود.
  • کلرید پلی وینیل (Polyvinyl chloride) یا همان پی وی سی که مجدد از نفت ساخته می شود. نکته قابل توجه آنکه با اضافه کردن اتم های کلر به نفت، پیوندهای قوی تر و محکم تری ایجاد می شود که به آسانی نیز خم نمی شود. بدین ترتیب پلاستیک های سخت تری ایجاد می شود که از آن برای ساخت انواع لوله ها، پمپ غلیظ پاش، محفظه های اطراف رایانه، VCR ها (ضبط ویدئوکاست) و همچنین نمای سایدینگ منازل استفاده می گردد.
  • مججدا نفت و نایلون (Nylon) که نوع دیگری از پلاستیک ساخته شده از طلای سیاه می باشد. در صنعت از نایلون برای ساخت جوراب های نایلونی و همچنین محصولات پارچه ای همانند بادشکن، چتر نجات و استفاده می شود. از طرفی به دلیل آنکه نایلون مدت طولانی دوام دارد و بدون آنکه فرسوده گردد برای تولید انواع چرخ دنده و قطعات ماشین نیز به کار گرفته می شود.
  • اکریلیک (Acrylics) نوع دیگری از پلاستیک است که از آن بجهت تولید انواع رنگ و همچنین بافت ها و پارچه هایی که مانند خز و پشم می باشند، استفاده می گردد.
  • پلی پروپیلن (Polypropylene) نوع دیگری از پلاستیک است که تولید گران، بطری های پلاستیکی و مبلمان پلاستیکی را از آن می سازند؛ ضمنا پلی پروپیلن بصورت گسترده در صنعت خودرو سازی و تولید انواع خودرو استفاده می گردد.
  • پلی اتیلن ترفتالات (Polyethylene terephthalate) یا PET، نوع معروف دیگری از پلاستیک است برای تولید بطری های نوشابه گازدار استفاده می شود.
  • پلی اورتان (Polyurethane) نیز پلاستیکی است که در صنعت برای تولید تشک های فوم و عایق های پلی اورتانی استفاده می شود.
  • در آخر به کِولار (Kevlar) می پردازیم. نوعی از پلاستیک بسیار سخت که جلیقه ها و کلاه های ضد گلوله از آن تولید می شود.

البته انواع دیگری از پلاستیک نیز وجود دارند که کاربرد های صنعتی کمتری دارند که از اشاره به آنها صرف نظر می کنیم.