23
آوریل

پمپ غلیظ پاش و تزریق پلاستیک

در این مقاله به ویژگی ها و موارد اساسی تکنولوژی تزریق پلاستیک و همچنین کاربرد آن در بحث تولید پمپ غلیظ پاش می پردازیم. با مطالعه ی این مقاله ضمن آشنایی با پرینت سه بعدی خواهید توانست اطلاعات جامعی از مکانیک فنون تزریق پلاستیک با پرینت سه بعدی و فواید و همچنین محدودیت های آن بدست آورید.

تزریق پلاستیک یک تکنولوژی نسبتا مدرن برای ساخت و همچنین تولید انبوه قطعات پلاستیکی یک شکل با دقت بسیار بالا است. قطعاتی مانند پمپ غلیظ پاش که در صنایع بسته های شوینده مورد استفاده واقع می شود. در ساخت پمپ های غلیظ پاش در ابتدا گرانول های ازجنس پلیمر ذوب می گردند و سپس به کمک فشار زیاد به درون یک قالب ویژه تزریق می گردند. پلاستیک مایع تزریق شده درون قالب سرد شده و منجمد می گردد. در تولید پمپ غلیظ پاش، مواد اولیه پلیمر های ترموپلاستیکی هستند که قابلیت رنگ آمیزی دارند و می توان آنها را توسط افزودنی های دیگر پر کرد.

می توان گفت تقریبا عمده قطعات پلاستیکی به ویژه پمپ غلیظ پاش که به طور روزمره از آنها استفاده  می شود، به کمک تکنولوژی تزریق پلاستیک ساخته شده اند. به جز پمپ غلیط پاش، قطعات خودرو، محفظه نگهدارنده دستگاه های الکترونیکی و حتی لوازم آشپزخانه نیاز به صنعت تزریق پلاستیک دارند.

تکنولوژی تزریق پلاستیک به این دلیل بسیار محبوب و گسترده شده است که می توان با هزینه بسیار پایین قطعات با تیراژ های بالا ساخت. در واقع تزریق پلاستیک، تکرار پذیری بالا را در کنار آزادی عمل برای طراحی ارائه کرده است. در بحث ساخت پمپ غلیظ پاش، محدودیت های اصلی تزریق پلاستیک از جنس موارد اقتصادی است به این دلیل که با وجود به صرفه بودن تولید با استفاده از تزریق پلاستیک در تیراژ بالا، اما در مقابل سرمایه اولیه مصرف شده برای خرید دستگاه ها و راه اندازی خط تولید، هنوز می بایست ملاحظاتی صورت گیرد. از مزایای دیگر تولید پمپ های غلیظ پاش به کمک تکنولوژی تزریق پلاستیک می توان به زمان نسبتا کوتاه تبدیل طرح به قطعه اشاره کرد. در بحث تولید پمپ غلیظ پاش این زمان کمتر از ۴ هفته است.

در این مقاله قصد داریم در ابتدا معرفی قطعات تزریق پلاستیک و اینکه چگونه ساخته می شوند و همچنین اینکه تکنولوژی تزریق پلاستیک چگونه کار می کند، بپردازیم. از سوی دیگر مزیت های کلی این پروسه را که بر طراحی یک قطعه به کمک تکنولوژی تزریق پلاستیک تاثیر دارند، بررسی می نماییم. همچنین بررسی مکانیک دقیق تزریق پلاستیک موضوع بعدی است که از آن یاد خواهیم کرد. تاثیر این روش بر روی هزینه های ساخت با این تکنولوژی موضوع بعدی است. در پایان نیز مزایا و معایب کلیدی را بر می شماریم. برای بررسی کامل مطالب یاد شده، مقاله بعدی را نیز مطالعه فرمایید.

طرز کار دستگاه تزریق پلاستیک در تولید پمپ غلیظ پاش:

۱. در ابتدا می بایست گرانول های خشک شده پلیمر را در قیف قرار و این گرانول ها را با پودرها و رنگ دانه ها و دیگر افزودنی های تقویت کننده ترکیب نمود.

۲. گرانول های غنی شده درون یک بشکه قرار داده می شوند. گرانول ها در این بشکه حرارت می بینند و در نتیجه با یکدیگر ترکیب می شوند و در نهایت با یک پیچ چرخان، به سمت قالب هدایت می گردند.  ساختار فیزیکی و طراحی پیچ و بشکه بسیار بهینه و ساخت یافته طراحی شده است به گونه ای که منجر به بالا بردن فشار به میزان مطلوب و ذوب شدن ماده کمک فراوان می کند.

۳. همچنین یک تلمبه وجود دارد که به جلو حرکت کرده و پلاستیک ذوب شده را از طریق دستگاه چرخنده به قالب تزریق می کند و باعث می شود که همه فضای خالی قالب پر شود. به تدریج دمای ترمو پلاستیک پایین می آید و ماده اصلی جامد می شود و شکل قالب را به خود می گیرد.

  1. در نهایت قالب را باز می کنند و قطعه جامد موجود در آن را توسط پین های افشانک به بیرون می کشند. سپس قالب مجددا بسته شده و همین مراحل برای تزریق قطعات بعدی تکرار می شود.

برای تکرار این مراحل زمان زیادی نیاز نیست و می تواند بسیار سریع انجام شود. بطور مثال در تولید پمپ غلیظ پاش، چرخه تزریق پلاستیک با تجه به اندازه هر پمپ غلیظ پاش می تواند از ۳۰ تا ۹۰ ثانیه به طول بیانجامد.

در نهایت بعد از آماده شدن محصول، قطعه روی یک کانوایر و یا در یک مخزن نگهدارنده قرار داده می شود. می توان گفت قطعات پیچیده مانند پمپ غلیظ پاش و یا قطعات ساده که با تزریق پلاستیک ساخته می شوند، به محض ساخت آماده استفاده می باشند و نیازی به گذراندن مراحل پولیش ، پرداخت و پست پروسس ندارند.